Cumhuriyet Altını

Cumhuriyet Altını: Devlet güvencesi altında sadece Darphane ve Damga Matbaası Genel Müdürlüğü tarafından basılabilen ve değişik boyut ve ağırlıkları olan 22 ayar altın paradır.

Meskûk ve ziynet olmak üzere iki türü bulunmaktadır. Meskûk altına halk arasında Ata Altını da denilmektedir.

Cumhuriyet altınları Darphane ve Damga Matbaası Genel Müdürlüğü tarafından basılmaktadır.

Cumhuriyet altınları Darphaneden alınabileceği gibi zati eşyalarını satan nihai tüketicilerden de alınabilmektedir.

Çeyrek (25‟lik), yarım (50‟lik), tam (100‟lük), 250‟lik, 500‟lük olarak üretilmektedir.

Cumhuriyet altınları 22 ayar (916 milyem) olarak üretilmektedir.

Genellikle tasarruf amaçlı ve hediyelik altın olarak alım satımı yapılan cumhuriyet altınları sıklıkla el değiştirmekte ve ikinci el denilen kullanılmış cumhuriyet altınları da kuyumcularda alınıp satılmaktadır.

Cumhuriyet altınlarının alım satımının sıklıkla tercih edilmesinin en önemli sebebi, işçilik fiyatının çok yüksek oranda olmaması ve diğer altın takıların (yüzük, küpe, kolye gibi) alım satımı sırasında meydana gelen işçilik fiyatları düşülmesi nedeniyle ortaya çıkan alım satım zararlarının cumhuriyet altınlarında meydana gelmemesidir.

Cumhuriyet Altınları T.C. Darphane ve Damga Matbaasında basılır ; sarraf ve kuyumcular başta olmak üzere, isteyen her vatandaş 1 kilonun üzerindeki 24 Ayar Altını buraya vererek Cumhuriyet altını bastırabilirler. Cumhuriyet altını bastırmak için 24 ayar standart külçe altın (1 kilo) ve 22 ayar (917,6 milyem) analizi yapılmış standart dışı külçe altınlarda verilebilir. 1928 Harf devriminden sonra Cumhuriyet altınlarının üzerinde latin harfleriyle motifli yazılarla basılmaya başlandı.Cumhuriyet altınlarının ön yüzünde Atatürk portresi, arka yüzünde ‘Türkiye Cumhuriyeti’ ibaresi ve basım tarihi yazılıdır. 1930 yıllarında dünya ekonomisindeki durgunluktan, Türkiye ekonomisi de olumsuz etkilendiğinden, Cumhuriyet altınları basımı 1937 yılına rastlar. Altın ithalatının kısıtlı olduğu dönemlerde, Cumhuriyet Altını basımı biraz daha sıkıntılı oluyordu.1984 yılında Altın ithalatı serbest bırakıldıktan sonra, T.C. Darphane ve Damga Matbaasında atın bastırma işlemleri daha kolaylaştı.

Advertisements

Yazar: Ömer M.

Kim ki bize anlatır kendini? Hatırlatmıyorsa bir kişi kendini unuttu diye kınamamalı hiçbir kimseyi.

Düşüncenizi belirtin