Cinsiyet değiştirme ameliyatı

Cinsiyet değiştirme ameliyatı, kadından erkeğe ya da erkekten kadına dönüşmek için yapılan tıbbi uygulamadır. Ameliyatın gerçekleşmesi için hastane, komisyon raporları, mahkeme kararı gerekmektedir.

Erkek cinsiyetine sahip olmak isteyen kadınlara yapılacak olan  penis  için iki yöntem kullanılmaktadır. Bunlar ön kol derisiyle ya da bacaktaki ince kemik üzerindeki deriyle yapılan protezlerdir.  Bu ameliyat, penisi oluşturacak  flapların hazırlanması, yeni  idrar  yolu oluşturulması ve alt yüzden görünüm gibi evrelerden oluşmaktadır.

Kadın  cinsiyetine geçmek isteyen  erkeklere  yapılan ameliyatlarda penis derisi dipten çepeçevte kesilerek eldiven parmağı gibi yüzülür ve çıkartılır.  Derisiz kalan penisteki süngersi, kavernoz dokular ( corpus cavernosum ) iki yana  kasık  derisi altına gömülür böylece  vulvanın  büyük dudakları ( labia majora ) gibi kabarıklık sağlanır.

Erkekten kadına ilk cinsiyet değişimtirme ameliyatı 1950’de Danimarkalı doktor Christian Hamburger tarafından yapılmış, Amerikalı George Jargensen dönüşümle Christine Jargensen olmuştur.

Advertisements

Yazar: Ömer M.

Kim ki bize anlatır kendini? Hatırlatmıyorsa bir kişi kendini unuttu diye kınamamalı hiçbir kimseyi.

Düşüncenizi belirtin