Canlıların Kimyası

Dünya gezegeni, çok küçük amipten çok büyük balinaya kadar milyonlarca canlıyla doludur. Dış görünüşlerindeki çok büyük farklılıklara karşın yaşayan tüm organizmaların gereksinimleri ve kimyasal yapıları ortaktır. Hücre yapıları metabolizma enerjisi ve kalıtım bilgilerinin sağlanması için ham maddeler (besin) gerekir. Yeryüzündeki tüm canlılar, belirli işlevleri yerine getirebilmek için aynı karmaşık yapı tiplerini kullanır.

Organizmaların kullandığı karmaşık yapı tipleri genel olarak yağlar, karbonhidratlar ve proteinlerdir.

Yağlar, yağ asitleri ile alkollerin tepkimesi sonucunda oluşan büyük moleküllü yapıların genel adıdır. Karbon zincirindeki karbon atomlarının çoğu tekli kovalent bağ yapmış ise yağ katıdır. Katı yağların canlı metabolizmasında reaksiyona girmeleri çok zordur. Katı yağların aksine sıvı yağlarda karbon atomlarının çoğu ikili kovalent bağ yapmıştır. Bu nedenle metabolizmada daha kolay yakılır.

Karbonhidratlar, sakkarit adı verilen gruplardan oluşmuş yapıların genel adıdır. Karbonhidratlar sadece bir sakkarit grubunu (glikoz, fruktoz vb) içerebileceği gibi iki veya daha fazla sakkarit grubunun bir araya gelmesiyle oluşan çoklu sakkaritleri de (sakkaroz, nişasta, selüloz vb.) içerebilir.

Proteinler, amino asit adı verilen gruplardan oluşmuş yapıların genel adıdır. Proteinler, kas, deri, saç ve diğer dokular biçiminde, vücudun iskelet dışındaki kısmını oluşturur.

Advertisements

Yazar: Ömer M.

Kim ki bize anlatır kendini? Hatırlatmıyorsa bir kişi kendini unuttu diye kınamamalı hiçbir kimseyi.

Düşüncenizi belirtin