Cadılar Bayramı

Cadılar Bayramı, her sene 31 Ekim’de kutlanan, Pagan ve sonrasında Hristiyan kökleri olmasına rağmen günümüzde seküler bir kutlama halini almış bayram.

Çocukların genellikle korkunç kostümler giyerek kapı kapı dolaşıp  şeker , meyve ve diğer hediyeleri topladığı bir bayramdır. Diğer Cadılar Bayramı aktiviteleri arasında kostüm partileri, korku filmleri izlemek ve perili olduğuna inanılan evlere gitmek sayılabilir.

Bir  Pagan   festivali  olarak  İngiltere ‘de  İrlandalılar ,  İskoçlar  ve  Galliler  tarafından kutlanılmaya başlanmış; 19’uncu yüzyılda bu gelenek  Kuzey Amerika ‘ya göçenler tarafından da devam etmiştir.

Batı Dünyası; 20’inci yüzyılda Cadılar Bayramı’nı bir  Amerikan  popüler kültürü olarak tanımıştır.

Cadılar Bayramı genelde  Batı dünyası  ülkelerinde kutlanır. Ancak popülaritesi  Türkiye  gibi ülkeleri de etkilemiştir.

Cadılar Bayramı’nın sembolü gülen bir  balkabağıdır ; bunun için de bir balkabağının içi boşaltılarak gülen bir surat şeklinde oyulduktan sonra içinde bir mum yakılarak şeytani bir surat gösterilmeye çalışılır.

En yaygın olarak tüketilen şekerleme,  elma şekeridir . Bundan farklı olarak tüm şekerlemeler de kullanılır. Çocuklar korkunç kıyafetler giyerek kapı kapı gezer ve şeker toplar.

Muhafazakar (genellikle  Katolik )  Hıristiyanlar  genelde Cadılar Bayramı’nı kutlamazlar ve yanlış bulurlar.

Cadılar Bayramı’nın kökeni aslen Samhain olarak bilinen kadim Kelt Festivali’dir.  Samhain Festivali  hasat mevsiminin bitişini kutlamak için gerçekleştirilir. Geleneksel olarak, festival kadim Paganlar tarafından kış için malzemelerin ve malların hazırlanması için kullanılırdı. Eski Gaeller şimdi Cadılar Bayramı olarak bilinen 31 Ekim’in yaşayanlar ve ölüler dünyası arasında bir bağ yarattığına inanırdı. Ölüler kötü niyetli ve tehlikeli kabul edilir; yaşanılan sorunlardan, hastalıklardan ve kötü hasattan onlar sorumlu tutulurdu. Festivalde ateşler yakılır, genellikle kış için öldürülen hayvanların kemikleri bu ateşlerde yakılırdı. Raufun ruhları taklit edebilmek için maskeler ve kostümler giyilirdi.
Maskeler Samhain’den saklanmak için, kapıya bırakılan şekerler onu doyurmak için ve balkabaklarına çizilen yüzler ona tapmak için yapılır. Samhain’in yüzyıllar önce cehenneme gönderildiğine ve bir kere geri geldi mi, diğer şeytanî güçleri uyandırabileceğine inanılır.

Cadılar Bayramı zamanla Hristiyanlığa adapte edilmiş,  Azizler Günü ‘nün arifesi olarak kabul edilmiş, Pagan kökleri unutturulmaya çalışılmıştır.

Advertisements

Yazar: Ömer M.

Kim ki bize anlatır kendini? Hatırlatmıyorsa bir kişi kendini unuttu diye kınamamalı hiçbir kimseyi.

Düşüncenizi belirtin