BuzzFeed havalı değil bağ kurabilecek içeriğin peşinde

Dijital reklam şirketi Bullseye, Türkiye’de Buzzfeed ile çalışan ilk firma. Bullseye’ın Türk Hava Yolları ile San Fransisco uçuşları için gerçekleştirdiği doğal reklam kampanyası ses getirdi. Buzzfeed yetkililerinden bu kampanya ve diğer çalışmalarını dinlemek için bir araya geldik.
Buzzfeed havalı değil bağ kurabilecek içeriğin peşinde

(Soldan sağa): Aubree Lennon (Görüntü Yönetmeni) Christopher Fletcher (Müşteri Yöneticisi) Erman Akar (İş Geliştirme Müdürü / Bullseye) Jennifer Winston (İçerik Yazarı)

H. Kerem FINDIK

Buzzfeed’te içerik ortağı olmak için nasıl bir sistem söz konusu?

Erman Akar: Buzzfeed’te bu sistem şöyle işliyor: Öncelikle içerik oluşturma ve medya planlama bölümü var. Burada içerik geliştirme yöneticisiyle görüşüyoruz ve bizimle fikirlerini paylaşıyor. Daha sonra medya planlama tarafıyla görüşüp ne kadar medya satın alma ihtiyacımız olduğunu belirliyoruz. Şartlarda anlaşırsak, daha sonra içerik oluşturmaya geçiyor ve markayla paylaşıyoruz. İçerik çeşitli revizyonlardan geçtikten sonra bütçe aşamasına geçiyoruz. Bu da genelde iki-üç hafta süren bir dönem. Tabii, bu, planlama ve müşteriye göre değişiyor. Bunun ardından ise raporlama yapıyoruz.

Christopher Fletcher: Evet, sistemimiz aynen bu şekilde yürüyor. Bize göre markanın neyi amaçladığı daha önemli. Burada Buzzfeed’in belirlediği üsluba uygun olmasına dikkat ediyoruz. Okurlarımızın bunu paylaşmak istemesi gerekiyor. Günün sonunda markaya raporlama yaptığımızda okurların yorumlarını ve kurduğumuz etkileşimi iletiyoruz.

Buzzfeed’te en çok sevilen içerikler neler? Okurlar hangi tür içerikleri seviyor?

C.F: Bu, ilginç bir soru. Biz küresel bir şirket olduğumuz için farklı ülkelerde farklı hedef kitlelere sahibiz. Örneğin, ABD’li okurlara baktığımızda pozitif içeriğe sahip mesajlar çok ilgi görüyor ve bunu çok paylaşıyor. İngilizlere baktığımızda daha muhafazakâr bir kitle var. Mizah anlayışları biraz daha farklı ve negatif içeriği beğeniyor.

Jennifer Winston: Şunu da ekleyelim: Hayvan görselleri de çok ilgi çekiyor, şirin hayvan fotoğrafları özellikle. Fakat Fransa’da insanların bunu çok paylaşmadığını belirledik. İngilizler ise daha çok bilgi sunan içeriklere ilgi gösteriyor.

Aubree Lennon: Ayrıca şunu da dikkat çekeyim: Bizim hedef kitlemizi tanımlayan içerikler ilgi çekiyor. Örneğin, bir yeri anlatan metin veya sigara içenlerle ilgili 15 nokta gibi içerikle okuyucusunu hemen yakalıyor. Ayrıca bir şehri orada yaşayan birinin ağzından anlattığımız içerikler de ilginç oluyor. Örneğin Türk Havayolları’nın San Francisco kampanyası böyle oldu ve çok iyi geri bildirimler aldık.

İstanbul’da selfie çubuğula içerik paylaşan biri, bizim için değerli

J.W: Sitemizde hayatınızı kolaylaştıracak bilgilere de yer veriyoruz. Bunlar da viral şekilde yayılıyor. Bu konulara yaklaşım daha kolay oluyor ve ilginç oluyor.

C.F: Bence seyahat başlı başına küresel bazda hızla yayılma özelliğine sahip. Bütün dünyadaki okurlar buna ilgi gösteriyor. Örneğin, şehrin güzel görselleri gibi en basit şeyler bile ilgi görüyor. Ben Buzzfeed’in yaklaşımını şöyle değerlendiriyorum: Biz çok havalı şeyler üretmenin peşinde değiliz, insanın kolaylıkla bağlantı kurabilecekleri şeyleri seviyoruz. Örneğin elinde selfie çubuğuyla İstanbul’dan görsel paylaşan biri bizim için çok değerli. Böylece İstanbul’u ziyaret etmeyen birisine kolay bağ kurabilecekleri bir içerik sunuyoruz.

Türkiye pazarı için neler söylemek istersiniz? Sizin için ne ifade ediyor?

C.F: Burası bizim için çok yeni bir pazar. Türk Hava Yolları da Türkiye’deki ilk iş ortağımız oldu. Bu bizim için çok heyecan verici.

A.L: Bullseye gibi bir ajansla çalışmak bizim için iyi bir şans oldu. Baktığımızda Bullseye benzeri ajansların merkezi genelde New York’ta oluyor. Bu pazarı tanıyan bir ajansla çalışmak farklı bir deneyim ve burayla ilgili içgörü elde ediyoruz.

C.F: Bullseye ve Türk Hava Yolları ile daha çok çalıştıkça burayı daha çok tanıyoruz. Bu da bizim için çok heyecan verici oluyor. Tabii, böylece yeni bir evreye geçmiş oluyoruz. Şunu da not edeyim: Bizim için Japonya şu sıralar yeni bir deneyim, oradaki kitleyi tanımaya başlıyoruz.

Doğal reklamcılık (native ad) hakkında neler söylemek istersiniz? Kullanıcıların tepkileri nasıl?

C.F: Güzel bir soru. Biz, insanların mobil veya masaüstü olsun, reklamlardan çok hoşlanmadığını gördük. Bir şey okurken ekranın sağından solundan bu deneyimi bozacak reklamlar çıkıyor. Biz şöyle bir şey yapıyoruz: “İşte, burada ilginizi çekecek bir başlık ve makale var. İsterseniz, tıklayıp okuyabilirsiniz.”

A.L: Türk Hava Yolları için yaptığımız çalışma, çok organik oldu. Hiçbir cümlenin içine Türk Hava Yolları kelimesini dâhil etmedik. İnsanların ilgisini çekecek bir içerik oluşturduk ve değişik bir bakış açısı sunduk.

J.W: Ben şahsen geleneksel reklamcılıktan geliyorum. Türk Hava Yolları’nın San Francisco işini yazarken kendimi çok özgür hissettim, marka bunu sağladı. Bu şekilde marka algısı da pozitif şekilde etkilenmiş oluyor. İnsanların markayla ilgili düşüncelerini değiştiriyoruz.

A.L: Doğal reklamcılıkta biraz daha eğlenceli bir tavrımız olabiliyor. Burada metinlerin üslubuna Buzzfeed üslubuna uyduruyoruz. Tabii, markaların taleplerini de göz önünde bulunduruyoruz ve Bullseye gibi ajansların markaları Buzzfeed üslubuna uygun şekilde yönlendirmesini bekliyoruz. Bize gelen firmalar Buzzfeed’in üslubunu satın alıyor.

Kısa süre önce NBC Universal’dan 200 milyon dolarlık bir yatırım aldınız. Bu, Buzzfeed’te nasıl bir değişikliğe neden olacak?

C.F: Bu işin henüz başındayız, bizim için çok yeni. NBC, ABD’nin yatırım yayıncılık devlerinden, geleneksel yayıncılıkla büyümüş. Burada, NBC ile ne tür bağlantılar kurabileceğimizi anlamaya çalışıyoruz.
Diğer bir konu ise Buzzfeed Motion Pictures. Kurucunuz Jonah Peretti, Buzzfeed Motion Pictures’ın Buzzfeed’i geçeceğini düşünüyor…

C.F: Bu özellikle mobil bağlamda düşünüldüğünde çok heyecanlandırıcı bir gelişme. Şöyle açayım: Çok iyi bir içerik paylaştığınızda bunu video yapabilir ve bulunduğumuz bütün platformlarda paylaşabiliriz. Video şu bakımdan da önemli: Dile ve kelimelere çok ihtiyaç duymuyorsunuz. ABD’de bu şekilde birçok videomuz başarıya ulaştı.

A.L: Buzzfeed yenilikleri denemeyi seven bir firma. “Herkes bildiği işi yapsın” diyen bir yer değiliz. Kurucumuz Jonah Peretti, çalışanları yeni şeyler denemeye zorluyor.

About these ads

Yazar: Ömer M.

Kim ki bize anlatır kendini? Hatırlatmıyorsa bir kişi kendini unuttu diye kınamamalı hiçbir kimseyi.

Düşüncenizi belirtin