Burç Halife

Burç Halife  (Arapça:  برج خليفة ; İngilizce:  Burj Khalifa )  Dubai ‘de inşası  4 Ocak   2010  tarihinde tamamlanan dünyanın en yüksek  gökdelenidir.

Eski ismi  Burç Dubai’ dir (Arapça: برج دبي ; İngilizce:  Burj Dubai ). Adını  Halife Bin Zayid El Nahyan ‘dan almıştır.

828 metrelik yüksekliğe sahiptir ve 160 katı kullanılabilir bir yapıdır.

Binanın yaklaşık 150. kattan sonra geri kalan katları  çelik  olarak yapılmıştır. Bu da dünyada ilk defa  betonarme  kütle üzerine çelik konstrüksiyonla devam edilen ilk bina özelliğini kazandırmıştır. Ayrıca binanın cephelerine gelen rüzgâr yüklerini en aza indirmek için binanın hiçbir cephesi düz olarak tasarlanmamıştır. Köşeleri ise keskin değil, dairesel birleşimlerle yapılmıştır.

Temmuz   2008  itibariyle kulenin yüksekliği yapıcıları tarafından 681.7 m olarak rapor ediliyor. Toplam tamamlanmış 165 kat. Bu da gösteriyor ki Burç Halife dünyanın en yüksek yapısı olan  Taipei 101  (509 metre)’i uzun süredir geçmiş durumda.

Şubat 2007’de, Burç Halife dünyanın en çok katlı yapısı olan  Sears Kulesi ‘ni geçmişti.

22 Temmuz   2007 ‘de  BBC News  512 metre yüksekliğe ulaşan Burç Halife’nin dünyanın en uzun yapısı olduğunu rapor etti. Oysa  Kanada ,  Toronto ‘daki,  CN Kulesi ‘nin halihazırda 553 metre yükseklik ile ayakta duran en uzun kalan yapı olmasına rağmen.

4 Ocak   2010  tarihindeki resmi açılışında kulenin resmi yüksekliğinın 828 metre olduğu kamuoyuna bildirildi.

Advertisements

Yazar: Ömer M.

Kim ki bize anlatır kendini? Hatırlatmıyorsa bir kişi kendini unuttu diye kınamamalı hiçbir kimseyi.

Düşüncenizi belirtin