Bu ülkede 35 katrilyon dolar 1 ABD Doları’yla değiştirilecek

Hiperenflasyonun pençesine düşen Zimbabve’de yerel para birimi yerine ABD Doları kullanılmaya başlanacak. Zimbabveliler 35 katrilyon Zimbabve Doları’nı 1 ABD Doları’yla değiştirebilecek.

Yoksul Afrika ülkesi Zimbabve’de Robert Mugabe hükümeti yerel para birimini lağvederek, ülkede para birimi olarak ABD Doları kullanılmasına onay verdi. Ülke önümüzdeki hafta itibarıyla ABD Doları kullanmaya başlayacak.

Kararın arkasında Zimbabve’nin 2008’den bu yana pençesi düştüğü hiperenflasyon sarmalı bulunuyor. 2008’deki krizle birlikte enflasyonun yüzde 500 milyara çıktığı ülkede, Zimbabve vatandaşları ekmek almaya bile poşetler dolusu parayla gitmek zorunda kalıyordu.

Fiyatların günde ortalama iki kez arttığı ülkede Perşembe günü yerel para birimi olan Zimbabve Doları’nın kullanımı durdurulmasına karar verildi. Merkez Bankası, 1 ABD Doları’nı 35 katrilyon Zimbabve Doları’na sabitledi.

Ülkedeki en büyük banknot, 2008 yılında tedavüle sokulan 100 trilyon Zimbabve Doları olmuştu. Bu paranın ancak bir hafta boyunca işten eve belediye otobüsüne binmek için yeterli olduğu kaydediliyor.

Advertisements

Yazar: Ömer M.

Kim ki bize anlatır kendini? Hatırlatmıyorsa bir kişi kendini unuttu diye kınamamalı hiçbir kimseyi.

Düşüncenizi belirtin