Bitcoin

Bitcoin  (sembolü:  ฿ , kısaltma:  BTC ) herhangi bir merkez bankası, resmi kuruluş, vs. ile ilişiği olmayan elektronik bir para birimidir.

Noktadan sonra 100-milyonuncu basamağa kadar birimlere ayrılabilir. Bitcoin ağı 3 Ocak 2009’da hayata geçti. Manifestonun yazarı Satoshi Nakamoto’dur fakat muhtemelen gerçek ismi değildir. Maksimum bitcoin sayısı 21 milyonla sınırlıdır.

Şu anda, alternatif para birimleri arasında en yüksek hacme sahiptir ve 100 milyon USD üzerinde değere sahip Bitcoin dolaşımdadır.

Bitcoin, bir sanal para birimi. Herhangi bir devlet, banka veya özel kuruluşa ait olmayan bu para biriminin değerini internet kullanıcıları belirliyor. 2008’de deney olarak başlayan Bitcoin, yalnızca bir yıl sonra internette işlem görmeye başladı. Kurucusunun Satoshi Nakatomo adlı bir Japon olduğu iddia ediliyor ama bu kişinin gerçek kimliği hâlâ sır.

Bitcoin tamamen anonim bir sanal para birimi. Seri numarası yok, isim kaydı yok. Bitcoin ile alışveriş yapıldığında alıcı ve satıcı dışında kimsenin bu işlemden haberi olmuyor.

Bitcoin ile tıpkı gerçek parayla olduğu gibi harcama ya da ‘döviz işlemi’ yapılabiliyor.

Sistem 2008 yılında kurulduğunda 21 milyon Bitcoin ile sınırlı olarak açılmış ve yeni Bitcoinlerin dolaşıma girmesi de bilgisayar algoritmalarına bağlı hale getirilmişti.

Yeni Bitcoinlerin dolaşıma girebilmesi için 16 haneli bir şifreyi çözmek gerekiyor. Şifreyi çözen kişi 25 adet Bitcoin’in de sahibi oluyor.

Bu şifre çözme işlemine ise ‘madencilik’ deniyor.

Sanal ortamda Bitcoin çıkarmak isteyen kişiler, çok yüksek performanslı ‘madenci’ olarak adlandırılan bilgisayarlara yatırım yapıyor ve hızla şifreleri çözüp yeni Bitcoin kazanmaya odaklanıyorlar.

‘Madencilerin’ çıkardığı Bitcoinler ise sanal ortamda dolaşıma giriyor ve ödeme aracı olarak da kullanılabiliyor.

Kuruluşundan bu yana Bitcoin’e yöneltilen en büyük eleştiri, arkasında hiçbir kurum ya da otoritenin bulunmaması nedeniyle, kara para aklama ya da şaibeli para transferleri için ideal bir ödeme aracına dönüştüğü kaygısı.

Advertisements

Yazar: Ömer M.

Kim ki bize anlatır kendini? Hatırlatmıyorsa bir kişi kendini unuttu diye kınamamalı hiçbir kimseyi.

Düşüncenizi belirtin