Bilgisayar neden yavaşlar?

Sistem başlangıcı:  PC’niz yavaş başlıyorsa, bunun bir numaralı sorumlusu genellikle başlangıçta  yüklenen   uygulamalardır . Başlangıçta  yüklenen   uygulamaları  Windows’un msconfig  aracı  ile değiştirebilir, veya  Autoruns  gibi daha gelişmiş bir  yazılıma  başvurabilirsiniz.

Parçalanmış sabit disk (SSD’ler hariç):  Sabit diskinizdeki dosyaların parçalarının diskin farklı bölgelerine yayılması, onların okunmasını veya üzerine yazılmasını önemli ölçüde yavaşlatır. Diskinizin ne kadar parçalandığını görmek için Windows’ta C sürücünüze sağ tıklayın, Özellikler > Araçlar > Şimdi Birleştir’i seçin ve ekrandaki yönergeleri izleyin.

Çok fazla geçici dosya birikintisi:  Sabit diskiniz yüzde 90 oranında veya daha fazla dolduğunda performansınız düşecektir. Bu durumda yapabileceğiniz en iyi şey, Windows’un geçici dosyalarını silmek ve web tarayıcınızın ön belleğini temizlemektir. Windows’un geçici klasörlerini temizlemek için  CCleaner ‘dan faydalanabilirsiniz.

Yanlış ayarlanmış bir takas dosyası:  Hata mesajlar ve kötü performans, bazen belleğiniz tükendiğinde sabit diskinizi bellek olarak kullanmaya izin veren takas dosyasından kaynaklanabilir.  Takas dosyanızın boyutunu masaüstünde veya Windows Gezgini’nde Bilgisayar’a sağ tıklayıp Özellikler’e, ardından Gelişmiş > Ayarlar > Performans > Gelişmiş’e tıklayarak kontrol edebilirsiniz. Buradaki minimum ve makisumum boyutları artırın veya boyutları sistemin yönetmesine izin verin.

Bir programı kaldırmanız, onun tüm öğelerini tamamen PC’nizden silmeniz anlamına gelmeyebiliyor. Yazılımı  CCleaner  gibi bir araçla tamamen kaldırabilirsiniz, ancak daha önceki kaldırmalarınız kayıt defterinizde artıklar bırakmış olabilir.  Bu artıkları temizlemek de CCleaner ile mümkün, ancak Windows kayıt defterini temizlemek için başka birçok araç da bulabilirsiniz. Kayıt defteriyle ilgili herhangi bir şey yapmadan önce PC’nizin yedeğini almanız yerinde olacaktır.

Advertisements

Yazar: Ömer M.

Kim ki bize anlatır kendini? Hatırlatmıyorsa bir kişi kendini unuttu diye kınamamalı hiçbir kimseyi.

Düşüncenizi belirtin