Bedir Savaşı’nın İslâm Tarihinde önemi

Bedir Savaşı’nın İslâm tarihinde önemi pek büyüktür. Bu savaşa birçok melek katılmış, müslümanların kuvvetini artırmıştı. Bedir Savaşı’nda düşman ordusu, İslâm kuvvetinin üç mislinden fazla idi. Fakat yine de İslâm ordusuna yenildiler.

Çünkü düşmanların arasında kavmiyet (ırkçılık) duygusundan, cahilce bir gururdan başka bir bağ yoktu. Müslümanlar ise dine ve insanlığa hizmet etmek arzusunda idiler. Aralarında din bağlılığı vardı. Manevi kuvvetleri çok yüksek idi. Şehidlik rütbesinin çok yüksek olduğuna inanmışlardı. Başkumandanları olan Peygamber Efendimizin [sallallahu aleyhi vesellem] her emrine itaat ediyorlardı. Din uğrunda can vermeyi mutluluk biliyorlardı. İşte bu duygularla parlak bir zafere ulaştılar.

Müslümanlar kuvvet buldu. Birçok kimse gelip İslâmı kabul etti. Bedir Savaşı’nda bulunan ashâb-ı kirâm ile özürlerinden dolayı bulunamayan sekiz kişiye Ashâb-ı Bedir denir ki, bunların hepsi 313 sahabidir. Seçkin ashap arasında bunların dereceleri pek yüksektir. Yüce Allah onların hepsinden razı olsun.

Advertisements

Yazar: Ömer M.

Kim ki bize anlatır kendini? Hatırlatmıyorsa bir kişi kendini unuttu diye kınamamalı hiçbir kimseyi.

Düşüncenizi belirtin