Anemi

Anemi (kansızlık): Deri, dudaklar, göz kapakları soluktur. Çarpıntı, baş dönmesi, soluk alma, ağrılar, mide ağrısı olur. Kanda alyuvarlar azalır. Akyuvarlar sayısı değişmez. Kan zayi etmek, havasızlık, ışık azlığı, hareketsizlik ve bazı hastalıklar sebep olur. İştahı azdır.

Sağlıklı Dil ve Anemi Sonrası Dil
Sağlıklı Dil ve Anemi Sonrası Dil

Anemi sık görülen bir kan hastalığı olup, kandaki akyuvarların veya (hemoglobin) düzeyinde oluşan bir azalmadır. Kandaki demir eksikliğinden de kaynaklanır. Demir, alyuvarların yapımında önemli bir yer tutar.

Anemi – Risk grubu kişiler

Hamilelik döneminde kadınlarda, hemoroid hastalarında, bayanların adet dönemlerinde, gelişme çağındaki kişilerde, aşırı alkol tüketenlerde, vejetaryen beslenenlerde ve düşük sosyo-ekonomik düzeyde olanlarda görülen bir hastalıktır.

Anemi sebebleri

Anemi sebebleri: Hemoroid (basur) veya adet kanamalarının uzun sürmesi ve demir eksikliğidir. Sindirim sistemimizdeki işlevsel bozukluklar, B12 vitamini eksikliğine, dolayısıyla anemiye sebep olur. Aşırı doğum yapma, bebeklerin anne sütü yerine inek sütüyle beslenmesi, yanlış zayıflama rejimleri bu hastalığın sebepleri arasındadır.

Demir emilimini etkileyen sebebler: Demir emiliminin etkilendiği olumlu ve olumsuz sebepler vardır. C vitamini alımı, demirin emilimini artırmaktadır. Eksikliği de ters yönde etkiler. Ayrıca aşırı çay, kahve, kola kullanımı, hayvansal proteinlerden yoksun beslenme, anti-asit ilaç kullanımı, mide asit salgısının azalması ve barsak hareketlenmeleri demir emilimini olumsuz etkileyen sebeplerdir.

Anemi belirtileri

Anemi belirtileri: Aşırı yorgunluk, sinirlilik hali, konsantrasyon eksikliği, el ve ayaklarda karıncalanma, baş dönmesi, iştahsızlık, bulantı, ciltte solukluk, aşırı üşüme olarak sıralanabilir.

Anemi hastaları nasıl beslenmeli?

Sevdikleri yemeği vermelidir. Bıktırasıya et yedirmek doğru değildir. Sebzeli yemekler, etten daha faydalıdır. Çünkü mideyi bozmaz.

Eti çeşitli şekillerde vermelidir. Beyin çok iyidir. Çünkü, beyinde çelik vardır. Kan yapar. Kemik suyu ve iliği vermelidir. Kan yapmasını kolaylaştırır. Sığır eti suyu, yumurta sarısı çok vermelidir. Karaciğer ve dalak ızgara kebabı çok yemelidir. Bu ikisi kan yapar. Sebze eksik etmemelidir. Tere, ıspanak, yeşil lahana, hindiba, maydanoz, kuru meyveler, tavşan eti, tavuk katısı, yumurta sarısı, kuşkonmaz, bezelye, patates, fasulye, havuç ve mercimekte de çelik vardır. Çok faydalıdırlar.

Her meyveyi yemelidir. Et yiyemeyenleri zorlamamalıdır. Eti sebze, hamur işi ile vermelidir. Demiri, iyodu bol şeyler, mesela mersin balığı, orkinos [istavrit azması], hamsi, yılan balığı yemeli, taze balık yağı içmelidir. Mide ve karaciğer hülasaları, folik asit ve B12 vitamini almak lazımdır. (Minadeks) adındaki kuvvet şurubu da çok faydalıdır.

Advertisements

Yazar: Ömer M.

Kim ki bize anlatır kendini? Hatırlatmıyorsa bir kişi kendini unuttu diye kınamamalı hiçbir kimseyi.

Düşüncenizi belirtin