Amfetamin

Amfetamin  ( a lfa- m etil- f en et il amin )  narkolepsi  ve  Dikkat eksikliği ve hiperaktivite bozukluğu  dahil çeşitli bozuklukların tedavisinde, kilo kontrolünde,  iştah  azaltıcı olarak kullanılan sentetik bir  uyarıcıdır  (stimülan). Özellikle  DEHB  tedavisinde  ilaç  olarak yaygın kullanımları sebebiyle rahatlıkla elde edilebilir.

Bu sebeple yasadışı olarak en sık kullanılan uyarıcı maddelerden biridir. Yan etki olarak şizofreni benzeri psikozlara neden olur. Yaklaşık 20 günlük kullanım sonunda tolerans gelişir. Zayıf olarak MAO enzimini de inhibe ettiğinden MAO inhibitörleri ve SSRI lar ile beraber kullanılırsa serotonin sendromuna sebep olabilir. Bu durum siproheptadin ile tedavi edilebilir.

DEHB tedavisinde kullanılan ticari ilaçlardan Dexedrine ve Adderall amfetamin içeren ilaçlar arasında sayılabilir.

Merkezi sinir sistemi üzerinde oldukça etkili bir uyarıcıdır. Nefes alışverişlerini düzenler ve kalp atışını hızlandırır. Tıbbi kullanımı dışında doping ve uyuşturucu madde olarak da kullanılır. Uyku gereksimini azaltır, yorgunluğu gidererek vücut etkinliğini arttırır, açlık duygusunu köreltir iştah kesicidir. Belirli miktarlarda düzenli kullanımı vücut dayanıklılığını artırır.

Genelde kullanım şekli amfetamin sülfat’tır.

Advertisements

Yazar: Ömer M.

Kim ki bize anlatır kendini? Hatırlatmıyorsa bir kişi kendini unuttu diye kınamamalı hiçbir kimseyi.

Düşüncenizi belirtin