Amancio Ortega Gaona

Amancio Ortega Gaona (İspanyolca söyleyişi: [aˈmanθio oɾˈteɣa gaˈona]) (d. 28 Mart 1936) İspanyol moda ve tekstil yöneticisi ve İspanyol giyim holdingi Inditex’in kurucu başkanıdır. Ünlü ekonomi dergisi Forbes tarafından yayınlanan listeye göre İspanya’nın en zengin insanı; Avrupa’nın en zengin kişilerinden ve 2012 yılı itibariyle Dünya’nın en zengin 5. kişisidir.

Amancio Gaona, halen ikinci eşi ile birlikte A Coruña’da sıradan bir apartman dairesinde yaşamaktadır.

Ortega, Busdongo de Arbás,  León ‘nde doğdu ve çocukluğu León’da geçti. 14 yaşında iken  La Coruña ,  İspanya ‘ya taşındılar ve babasının işinden dolayı demiryolu işçiliğinde çalıştı. Tekstil sektörüne  La Coruña ,  Galiçya ‘da çeşitli giyim mağazalarında çırak olarak çalışarak başladı. 1972 yılında ilk firması Confecciones Goa’yı kurdu. Firmanın adı isminin ilk haflerinin tersinden oluşuyordu ve bornoz üretiyordu. 1975 yılında ilk mağazasını açtı. Ortega mağazasını, daha sonra bu isimle büyük bir tekstil zinciri haline gelen,  Zara  adıyla açmıştı.

Halen Inditex Şirketler Grubu’nun (Industrias de Diseño Textil Sociedad Anónima) %59.29 hissesine sahiptir. Bu şirketler grubu Zara, Massimo Dutti, Oysho, Zara Home, Kiddy’s Class, Tempe, Stradivarius, Pull and Bear/Often ve Bershka gibi Dünya çapında mağazalara sahip markalara sahiptir ve 92.000’den fazla çalışana sahiptir.

Amancio Ortega, yaşamında oldukça sıradan bir hayat sürmektedir.  Kravat  takmayı reddeder ve genellikle kot ve tişört giymeyi sever. Şirketlerinde üretim ve tasarım sürecinde oldukça aktif rol almaktadır.

Ortega’nın en ilginç özelliklerinden biri ise gizemli yaşam tarzıdır. Basınla görüşmeyen Ortega; fotoğraf çektirmiyor ve röportaj vermiyor. Özel hayatı hakkında çok az şey biliniyor. Kamuoyu tarafından ilk kez, 2001 yılında firmasının borsaya kote olmasının şirket değerini arttırmak üzere çıkan haberlerde, 2000 yılında görüldü. Bu gizemli yaşam üzerinde yazılmış bir kitap olan “Amancio Ortega: DE CERO A ZARA” (Sıfırdan Zara’ya) 2004 yılında piyasaya çıktı.

Ortega, 2011 yılında günlük modanın öncü firmalarından olan  Inditex ‘deki ve holdinge bağlı markalardan Zara’dan emekli olduğunu, görevini Inditex Başkan yardımcısı ve CEO  Pablo Isla ‘ya bıraktığını açıkladı.

Advertisements

Yazar: Ömer M.

Kim ki bize anlatır kendini? Hatırlatmıyorsa bir kişi kendini unuttu diye kınamamalı hiçbir kimseyi.

Düşüncenizi belirtin