ABD’de genç sürücüler

South Carolina eyaletinde gençler kış mevsiminde akşam 18.00’dan sonra, yaz mevsiminde ise akşam 20.00’dan sonra  araba kullanamıyor.  Araba  kullanmaya güneş doğduktan sonra tekrar başlayabiliyorlar.

New Jersey’de ehliyet ancak 17 yaşından itibaren alınabiliyor. Bu yaş  ABD ’nin en geç ehliyet alma yaşı. Ancak yaşın yükseltilmesi isteniyor. Önerilen bir diğer yenilik ise çocukları  araba  kullanan tüm ebeveynlerin de sürücülük eğitimi almaları.

Yapılan araştırmalar gençlerin kaza yapmasında en büyük etkenleri  araba  kullanırken arabadaki diğer kişilerle konuşmak, telefonla mesajlaşmak ve radyo dinlemek olarak gösteriyor. Genç sürücülerin kaza yapma riskleri arabada bir başka genç yolcu varsa yüzde 44 oranında, 3 veya daha fazla genç varsa 4 kat artıyor.

ABD ’de trafik kazaları gençler arasındaki en fazla ölüm nedeni olarak biliniyor. Gençler arasındaki trafik kazası oranı yetişkinlere göre 4 kat daha fazla.

Pennsylvania eyaleti geçen yıl gençlerin sadece tek bir genç yolcu ile  araba  kullanmalarına izin veren yasayı uygulamaya soktu. Ayrıca eyalette ehliyet almak isteyen gençlerin öncesinde en az 65 saat  araba  sürmüş olmaları gerekiyor.

ABD ’nin tüm eyaletlerinde geçerli olan kurala göre ehliyet sınavı sonrasında gençlerin ‘tam bir ehliyete’ sahip olmaları için deneme süresi var.

Ülkede 15 eyalet ve  Washington  DC’de yaşayan gençler başka bir genç yolcuyla birlikte  araba  kullanamıyor. 7 diğer eyalette ise gençler 1’den fazla genç yolcuyla  araba kullanamıyor.

Advertisements

Yazar: Ömer M.

Kim ki bize anlatır kendini? Hatırlatmıyorsa bir kişi kendini unuttu diye kınamamalı hiçbir kimseyi.

Düşüncenizi belirtin