VsBack

Dünyayı daha iyi anlamak için… bir liberalin günlüğü

69 pozisyonu


İki tarafın da aynı anda zevk alması için geliştirilmiş olan cinsel ilişki pozisyonu olan 69 partnerlerin birbirlerine aynı anda oral seks yapması demektir. Birinin düz olarak yatıp diğerinin onun tam tersi yönünde üzerine uzanmasıyla mümkün olabilen bu pozisyon zor fakat zevk vericidir.

Altmış dokuz veya 69 veya Fransızca adıyla soixante-neuf (69), parnerlerin ikisinin de genital organlarının birbirinin ağzına gelecek şekilde hizalayarak birbirlerine eş zamanlı bir şekilde oral seks yaptıkları seks pozisyonu çeşididir. Partnerler bu şekilde karşılıklı olarak 69 sayısındaki 6 ve 9 numaraları gibi ters çevrili olarak dururlar. Bu pozisyon her türlü cinsiyet kombinasyonu için uygulanabilir.

Yöntem


69 pozisyonunun çeşitlerine, karşılıklı yapılan anilingus ve parmaklar vesilesiyle yapılan anüs veya vajina penetrasyonu da dahildir. 69, partnerlerin yanlamasına yatmasıyla, nispeten daha rahat bir şekilde de uygulanabilir.

Altmış dokuz esnasınsa partnerler eş zamanlı olarak cinsel uyarılma yaşasalar da, kendini tatmin etmeye odaklanan bir partner için bu pozisyon dikkat dağıtıcı olabilir. Birbirlerine yakın olmayan boy ölçülerine sahip partnerler için bu pozisyon kullanışsız olabilir.

Tarihçe


Antik Çin sembolü Yin ile Yang (erkek & kadın) ile bu pozisyon, bir benzerlik gösterebilir. Fransızca’daki “soixante-neuf” (69) terimi bilinen ilk şekliyle, 1790’ların Fransa’sında yayınlanan Fransız Devrimi’nin ilk liderlerinden Matmazel Théroigne de Méricourt’ya adanan Fahişenin Kateşizmi eserinde bahsedilmektedir.

Altmış dokuzun ilk olarak açık bir şekildeki tasviri, Münih Müzesinde (Deutsches Museum) yer alan antik bir yağ lambası üzerinde, erkeğin üzerinde yatan kadın şeklinde bulunur ve bu lambanın ilk imitasyonu Dr. Gaston Vorberg’in Die Erotik der Antiken in Kleinkunst und Keramik (Münih, 1921) portfolyosunda üretilmiştir. Dr. Vorberg bu eserin Roma dönemine ait olduğunu belirtmiştir.

Ayrıca, altmış dokuzu tasvir eden başka bir eser Hindistan‘ın Mumbai şehrinin yanındaki Elephanta Adası’nda yer alan bir Hindu tapınağında bulunmuştur. Bu eser, ayakta duran bir erkek ve bacaklarıyla onun omuzlarından sarkan bir kadın heykelidir.

Single Post Navigation

Eklemek istediğiniz birşey var mı?

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Log Out / Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Log Out / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Log Out / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Log Out / Değiştir )

Connecting to %s

Takip Et

Her yeni yazı için posta kutunuza gönderim alın.

Diğer 30 takipçiye katılın