VsBack

Dünyayı daha iyi anlamak için… bir liberalin günlüğü

Araplar putlara neden tapardı?


Araplar gökleri ve yeri yaratan, idare eden en yüce tanrı olarak Allah’ın varlığını kabul etmekle birlikte kendilerini Allah’a yaklaştıracağı ve O’nun katında şefaatçı olacağı düşüncesiyle putlara tapıyorlardı. Böylece sadece Allah’a kulluğu öngören tevhid inancından saparak Allah’a ortak koşmuş, şirke düşmüş oluyorlardı.

Kur’ân-ı Kerîm’de müşriklerin bu anlayışı tenkit edilerek sadece Allah’a kulluk etmeleri istenmektedir: “Kesinlikle, hâlis din yalnız Allah’ındır. O’ndan başkasını dost ve koruyucu edinenler, “Biz bunlara sırf bizi Allah’a daha çok yaklaştırsınlar diye kulluk ediyoruz” derler. Şüphesiz Allah (Kıyamet günü) ayrılığa düştükleri konularda aralarında hüküm verecektir”.(Zümer 39/3)

Arapların putlara ibadetteki başlıca hedefleri dünya hayatına yönelik hususlardı. Sağlık ve afiyet içinde olmak, servet elde etmek, yolculuğun iyi geçmesi, savaşlarda zafer kazanmak, erkek çocuk sahibi olmak gibi amaçlarla putların ilgi, yardım veya şefaatini dilerlerdi. Kısacası, ibadet ve diğer iyilikleri dünyevî gayeler için yaparlardı.

Bu da onların âhiret hayatına inanmamalarının bir sonucu idi. Nitekim Kur’ân-ı Kerim’de müşriklerin öldükten sonra dirilme, dünyada yaptıklarından hesaba çekilme, cennet ve cehennem hayatı gibi âhiret hayatına yönelik hususlara inanmadıkları birçok âyette belirtilmektedir: “Onlar hayat, ancak bu dünyadaki hayatımızdan ibarettir, biz bir daha diriltilecek değiliz, demişlerdi”. (En‘âm 6/29).

Araplar bazen çıkarları uğruna putları istismar ediyor, hoşlanmadıkları durumlarda ise, tanrı diye taptıkları bu putları alaya alıyorlar hatta onlara hakaret ve küfür edebiliyorlardı. Meselâ, öldürülen babasının intikamını almak isteyen bir adam fal okları çekmek için Zülhalasa putunun yanına vardı. Bu put Mekke ile Yemen arasındaki Tebâle’de yer alan, üzerine bir çeşit taç oyulmuş beyaz bir taştı. Adam fal oklarını çekti; fakat yasaklayıcı ok çıktı. Fal okları istediği gibi çıkmayan adam, oku kırıp puta fırlattı ve şöyle dedi: “Senin baban öldürülseydi böyle demezdin!”. Artık bundan sonra Zülhalasa putu önünde fal okları çekilmedi.

Single Post Navigation

Eklemek istediğiniz birşey var mı?

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Log Out / Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Log Out / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Log Out / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Log Out / Değiştir )

Connecting to %s

Takip Et

Her yeni yazı için posta kutunuza gönderim alın.

Diğer 30 takipçiye katılın