VsBack

Dünyayı daha iyi anlamak için… bir liberalin günlüğü

Gecekondu Ailesi


Gecekondu ailesi, sanayileşme ve göç olgusu sonucu toplumumuzda ortaya çıkan bir aile tipidir. Bu ailede de egemen olan tip çekirdek ailedir. Bu ailenin kimi nitelikleri kırsal aileyi andırır. Her ne kadar kadın ve çocuklar geleneksel geniş aileye oranla daha çok özgürlüğe sahipseler de babanın aile içindeki denetimi gecekondu ailesinde son derece güçlüdür.

Örneğin çocukların iş seçme özgürlüğü daha fazladır ama bütün önemli kararlar baba tarafından verilir.

Gecekondu ailesinde evlenme yaşı kırsal aileden biraz daha yüksektir. Başlık önemini korumaktadır. Dinsel nikâhın yerini, medeni nikâh almış olmakla birlikte dinsel gerekler de yerine getirilir. Bu ailenin temel niteliklerinden biri akrabalarından kopmuş görünmesidir. Akrabalarından para-hizmet yardımı göremeyen bu tip aile, yaşamını sürdürebilmek için zor bir uğraşı vermektedir. Aile başını sokacak bir yer bulur bulmaz hemen iş aramaya başlar. Bazen de erkek önce gelip iş ve konut bulduktan sonra ailesini getirir. Ailenin giyim, kuşam, yemek, günlük yaşam alışkanlıklarının değişmeye başlaması, erkeğin kentsel nitelik taşıyan işe girmesinden sonra ortaya çıkar.

Köyden kente göç, tarımdan sanayiye ve hizmetlere geçiş anlamını taşımaktadır. Kente göç, ailenin içinde bulunduğu tüm ilişkileri değiştirir. Gecekondu ailesi bir taraftan kırsal ailenin alışkanlıkları tutumları ve değer yargılarıyla çevrili, diğer taraftan kent yaşantısının etkisi altında kalan bir aile tipidir.

Başlangıçta geniş aile biçiminde bir yapısı vardır. Ancak kuşaklar değiştikçe çekirdek aileye doğru gelişme gösterirler.

Gecekondu ailesi artık kendisini köydeki komşularıyla değil, kentin en üst tabakalarında yaşayan gruplarla karşılaştırmaktadır. Kentsel yaşamın olanaklarından yararlanmak ister. Bütün bunların sonunda bu aile hızla kentsel değerleri benimser. Çok çalışır, yeni beceriler öğrenir, çocuklarını yüksek öğretime yöneltir.

Türkiye’de gecekondu aileleri kentsel ekonomi içerisinde zamanla kalıcı ve temel ögeler hâline gelirler. Yüksek gecekondulaşma oranı bu tür yapının da giderek artmasına yol açar. Kentsel çevreye uyumu arttıkça, ailenin alışkanlıkları, tutumları ve yaşama bakış açıları da değişir.

Single Post Navigation

Eklemek istediğiniz birşey var mı?

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Log Out / Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Log Out / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Log Out / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Log Out / Değiştir )

Connecting to %s

Takip Et

Her yeni yazı için posta kutunuza gönderim alın.

Diğer 30 takipçiye katılın